Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център.
Световни хитове от класическата и филмовата музика ще прозвучат в Разградската филхармония утре вечер. Концертната изява е част от инициативите, с които Разград чества Деня на независимостта.
На сцената ще гостуват едни от най-известните български солисти - цигуларката Зорница Иларионова и пианистът Георги Черкин. Диригент ще бъде Левон Манукян, а концертмайстор ще е Божанка Николова, информираха от културната институция. Публиката ще чуе музиките от популярните филми „Хари Потър“, „Карибски пирати“, ще прозвучат и произведения на Бетовен, Чайковски и др, отбелязаха от филхармонията.
Георги Черкин е роден в София в семейство с музикални традиции. Още на шест години започва да свири на пиано. Завършил е Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в класа на проф. Атанас Куртев. Репертоарът на Георги Черкин включва пов
Петдесетото представление на „Неведение“ ще се състои на 17 септември, на голямата сцена на Народния театър. Своеобразния юбилей на своя моноспектакъл актрисата Албена Ставрева посвещава на всички служители в българските театри, които са важна част от театралния процес, но винаги остават скрити зад завесата.
„Тъй нежен и снежен е тоя снежен човек и той ще живее чак... до пролетта. Така усещам театралните спектакли – нежен снежен човек. И за да се случи спектакълът, зад кулисите стоят толкова много хора. На тях посвещавам 50-ото „Неведение“ – те правят снега за нежния снежен човек. Железари, тапицери, шивачи, осветители, озвучители, асистент-режисьори, администрация, гримьори, реквизитори, хигиенисти и още, и още. На всички тези правачи на сняг за нашия нежен снежен човек. Благодаря&ldq
В голямата зала на театъра в Кюстендил, в Деня на народните будители - 1 ноември, звучаха произведения за класическа китара от южноамерикански и испански композитори, както и творби за пиано от Шопен, включени в благотворителен концерт, изнесен от 18-годишния Димитър Стоймиров. Целта на инициативата е да се съберат средства, с които да бъде закупен роял за общинския театър в града. Тя беше подкрепена и от цигуларката Велина Петкова, която участва в концерта.
Димитър Стоймиров е ученик в 12 клас на Езикова гимназия „Д-р Петър Берон“ в Кюстендил. Свири на китара от седем години, а от пет - и на пиано. Бил е част от школата към Читалище „Братство 1869“, след това му е преподавал Асен Маринов. Стоймиров е учил пиано при Красимира Матуска.
Младежът се увлича по класическа музика, но се занимава и с математика, програмиране и езици. Димитър събира голям
Група "Колдплей" си осигури най-силния дебют за последните три години във Великобритания с постъпленията за първата седмица от десетия си студиен албум Moon Music, който оглави британската класация, съобщи Пи Ей мидия/ДПА.
Албумът е десети поред на рок групата, който оглавява чарта с отчетени 237 000 еквивалентни единици на британския пазар. Той заема и второ място за годината, след като The Tortured Poets Department на Тейлър Суифт регистрира 270 000 единици в първите си седем дни на пазара по-рано тази година.
Moon Music е и най-бързо продаващият се албум след "30" на Адел, който беше британският албум с 261 000 единици през 2021 г., сочат данни на изготвящата класацията компания Official Chart Company.Групата се нарежда до АББА, Майкъл Джексън и "Куин" с по десет албума начело на британската класация за албуми.
На второ място в чарта е Short N` Sweet на Сабр
Двама души, осъдени за кражба на скъпоценности от музея „Грюнес Гевьолбе“ в източния германски град Дрезден, засега са на свобода, след като не се явиха в затвора в поставенния им краен срок във вторник, предаде ДПА.
Обирът в известния музей в Саксония се случи на 25 ноември 2019 г. и е една от най-зрелищните кражби на произведения на изкуството в Германия.
Крадците откраднаха 21 бижута, съхранявани в Дрезденския кралски дворец - дом на една от най-големите колекции от съкровища в Европа. Нанесените щети възлизат на над 1 млн. евро, отчасти защото крадците подпалиха една от колите си за бягство в подземен паркинг на жилищна сграда.
Окръжният съд в Дрезден отмени някои от заповедите за арест, но постави определени условия, като част от споразумение. То включва връщането на по-голямата част от откраднатите скъпоценности.
Говори
Изложба с „говорещи” картини на Чудомир, творчески ателиета и концерт на Ивайло Колев бяха част от програмата на честването.
Посетителите на "Безистена" имаха възможност да разгледат гостуващата изложба „Оживелите нашенци“ на Литературно -художествения музей „Чудомир“ в Казанлък.
С помощта на мобилно приложение картините на писателя и художник Димитър Чорбаджийски – Чудомир, „проговарят“, като представят изобразените герои в характерни за тях ситуации, монолози и диалози от разказите и анекдотите му.
Експозицията, включваща 20 платна с добавена реалност, ще остане в залата на "Безистена" до 4 ноември.
В следобедните часове пространството около емблематичната сграда събра участници в творчески ателиета и работилници. Ученици от няколко училища и школи по рисуване представиха своя творчески поглед към "Безистена", наставлявани от своите преподаватели.
Йордан Леков представя изложбата си „Маврографии“ в столичната галерия-книжарница „София прес“.
Експозицията може да бъде разгледана от 18 до 30 ноември, съобщават организаторите.
„Взаимодействието на материалите – хартията, туша и водата, разглеждани като начала, са в основата на моите търсения и причина за случването на тази изложба. Рисунката, която в най-чист вид олицетворява стремежа към свобода на изразяване и отвореност към света, провокира възприятията и най-вече въображението на зрителя. Абстракцията за мен е начин за преживяване на света — потискайки познатите визуални образи, да се съпреживее настоящето“, казва Йордан Леков.
Арх. Йона Лекова казва, че в противовес на логоцентризма произведенията на Йордан Леков не се стремят да разказват, обясняват или илюстрират — те канят в едно по-първичн
На столичния площад "Вацлав Хавел" беше поставена скулптура-художествен синтез "Сърцето пътува" в памет на първия президент на Чехия, световноизвестен драматург, писател, правозащитник и дисидент Вацлав Хавел.
Скулптурата е дело на чешкия творец проф. Курт Гебауер и е по инициатива на множество български граждани, фондациите "Софийски дискусионен форум" и "Америка за България", Столична община и Културно-информационен център на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
“Рaдвам се, че дойде денят, в който, след нашата седемгодишна битка, да направим така, че името на Хавел да се чува в България и в София по-често. Имаме възможност да открием това прекрасно място. Направихме всичко възможно заедно с нашите партньори от Столична община и то респективно от район “Средец‘‘ и неговия кмет Трайчо Трайков“, каза Петър Стойнов,
Групата „Цар Плъх“ представя първата си самостоятелна песен „Бог за ден“.
Песента, която излиза днес, показва новата посока на групата и отваря врата към следващата глава от тяхното музикално пътешествие, коментират от Projector Plus.
По думите им песента съчетава динамиката на модерния метъл и рок с мощни китарни рифове и интензивни синтезатори, създавайки уникален звук, който провокира слушателя не само на музикално, но и на емоционално ниво.
„Текстът се подиграва със съвременната култура на презадоволяване, поставяйки под въпрос ценностите и идеалите, които доминират ежедневието ни. В свят на изобилие, където все пак не спираме да търсим повече, „Цар Плъх“ предизвиква публиката да преосмисли кое е наистина важно“, посочват от Projector Plus.
Били Айлиш, Снуп Дог и "Ред хот чили пепърс" ще участват в закриващата церемония на Олимпийските игри в Париж в неделя, съобщи АП. Участието на американските изпълнители е част от предаването на игрите на Лос Анджелис, където ще се проведе олимпиадата през 2028 г.
Всеки от музикантите е роден в Калифорния, включително певицата H.E.R., която би трябвало да изпее националния химн на САЩ на живо на "Стад дьо Франс".
Това е значим момент, тъй като олимпийският флаг преминава от Париж в Лос Анджелис, каза председателят на организационния комитет на Игрите в Лос Анджелис Кейти Всерман в свое изявление. Васерман изрази благодарност към Били Айлиш, "Ред хот чили пепърс", Снуп Дог и H.E.R. за участието им в грандиозното шоу за публиката, "което ще даде представа на феновете какво ще се случи през 2028-а".
Церемонията по откриването на Олимпи
„Маншон, Полуобувка и Мъхеста брада“ е петото поред премиерно заглавие в репертоара на Младежки театър за този театрален сезон, този път обаче насочено към най-младата аудитория, съобщават от трупата.
По думите им, с много хумор и приключенски дух, представлението се завръща към познатите и обичани герои в световната класика на детската литература: „Тези причудливи особняци ще ни запознаят със своята лична гледна точка за света. Ще се сблъскат с един абсурден свят, изграден по своите правила и закономерности. Абсурден, но само за тях, или абсурден по принцип, не е толкова важно. Все пак ще го погледнем с насмешка“.
„История, на пръв поглед, за приятелство и героизъм, но съдържаща в себе си актуални и общочовешки въпроси за властта, за страха и за тяхното общо съществуване", казва режисьорът Йордан
За по-малките бяха организирани настолни игри и артстудиа на открито.
Празникът завърши с концерт-спектакъл Save The Last Dance („Запази последния танц“) на родения в Ямбол певец Ивайло Колев. На сцената с него излязоха музикантите от местната група „Туин Пийкс”, както и момичета от балет „Дежа Вю“.
„Безистенът е наистина една емблематична сграда за нашия град, която пази не само спомените от нашето минало, но има и изключително важно значение за опазването на културното ни наследство", каза заместник-кметът на Ямбол Енчо Керязов.
Ямболският Безистен е построен около 1509 – 1510 г., като и до днес е естествен център на града. Векове наред е функционирал като покрит пазар, а след демократичните промени символът на града бе затворен в продължение на години. През 2015 г. зданието беше реновирано с европейски средства. Оттогава се превърна в сцена за концерти, изложби, спектакли, литературни четения, както и място за делови форуми. Възраждането на сградата за нов живот се отбелязва всяка година под мотото „Безистенът – място за срещи”.
Масивната каменна постройка е обявена за „народна старина“ от 1940 г., а през 1972 г. – за паметник на културата от национално значение. Включена е в списъка на 100-те национални туристически обекта. През 2021 г. спечели и първото място в годишните награди на Министерството на туризма в категория „Туристическа атракция/обект“.