NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Авансцена С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
449
Авансцена

С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център

Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини на Чудомир, творчески ателиета и концерт на Ивайло Колев бяха част от програмата на честването. Посетителите на "Безистена" имаха възможност да разгледат гостуващата изложба „Оживелите нашенци“ на Литературно -художествения музей „Чудомир“ в Казанлък. С помощта на мобилно приложение картините на писателя и художник Димитър Чорбаджийски – Чудомир, „проговарят“, като представят изобразените герои в характерни за тях ситуации, монолози и диалози от разказите и анекдотите му

| 19 Септември 2024, 21:51 ч.
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Снимка © БТА

Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център.

Театър „София“ обявява кастинг за ролята на Гупър в спектакъла „Котка върху горещ ламаринен покрив” от Тенеси Уилямс, съобщават от трупата.

Прослушването ще се състои на 9 септември. Могат да участват професионални актьори на възраст от 25 до 40 години.

Репетиционният период продължава от септември до ноември, посочват от театъра.

Както информирахме, Стайко Мурждев е режисьор на представлението по един от най-емблематичните текстове на американския театър, отличен с награда „Пулицър“ през 1955 година.

За началото на репетициите от театъра съобщиха през юни.

Сценографията е на Никола Налбантов, композитор е Петър Дундаков, преводът е на Иванка Димитрова.

В обявения през юни актьорски състав са Гринго-Богдан Григоров, Елеонора

Започващото днес шесто поред издание на Spice Music Festival събира на 2 и 3 август изпълнители на хитове на 90-те години в района на Морска гара Бургас, съобщиха организаторите на събитието.

Днес на сцената се очаква да се качат 2 Unlimited, Haddaway, Fragma, Groove Coverage, KLF feat. GODDESS, Wanda Dee и Evi Goffin ex-Lasgo. На следващия ден публиката ще може да чуе още Panjabi MC, Captain Hollywood Project, E-Type, John Newman, Gareth Gates, David Tavare и Italo Brothers.

За удобството на посетителите ще бъде обособена специална паркинг зона ул. „Булаир“, в отсечката от ул. „Константин Фотинов“ до ул. „Цар Симеон I". Тя ще може да бъде ползвана от 16:00 часа до 08:00 часа и в двата фестивални дни. Капацитетът й е около 120 автомобила. 

За по-голяма безопасност временно ще бъде ограничено движението от кръговото кръстовище на хотел „Приморец"“ в посока

С концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски ще бъде официално открито 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол тази вечер.

На сцената на Амфитеатър „Аполония“ със Симфоничния оркестър на БНР ще се изяви и Светлина Стоянова – мецосопран. Сред музикалните изпълнители, които ще зарадват публиката, са също Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Влади Ампов – Графа, Белослава и много други, отбелязват от екипа.

В програмата на фестивала днес е включено и представлението на Драматичен театър „Адриана Будевска“ „Кралицата на красотата“. Постановката на Боил Банов „Кралицата на красотата. Бившата мис на малкия град“ от Мартин Макдона е в памет на Борислав Чакринов (1961-2024), отбелязват от екипа на „Аполония“.

Форумът, включващ кон

Актьорите Захари Бахаров и Теодора Духовникова ще гостуват за втори път на бургаска сцена с постановката „Това не го казвай!“ под режисурата на Явор Гърдев. Публиката ще може да ги гледа на 11 септември в Летния театър в крайморския град, съобщиха от "Артвент". 

Спектакълът е френска комедия по текст на Саломе Льолуш, отличен с три номинации за наградата "Молиер" през 2022 г. Сюжетът разказва за двама герои с много особени характери, които си казват всичко. "Той е без скрупули, провокира и не си мълчи. Тя е без филтър, нахална и надменна. Те се обичат, но прекарват по-голямата част от времето си в спорове и противоречия. Пари, политика, пластична хирургия, социални мрежи. Темите са безкрайни, какъвто е и спорът, защото никой не отстъпва от позицията си", гласи част от представянето на постановката. 

За пиесата Явор Гърдев коментира: „Изричан

Пианистът Силвен Моризе ще изнесе рецитал във Варна. Той пристига в България за участие в Международния театрален фестивал „Варненско лято“ с концерт-спектакъла „Чаплин Пианисимо“, в който свири на пиано. На 14 юни, ден преди събитието, посветено на Чаплин, Моризе ще свири програмата „Шопен, живот в изгнание“ в Радио Варна, съобщават от екипа на фестивала.

Пианистът ще изпълни на роял емблематични произведения от парижкия период на Фредерик Шопен, които композиторът създава след принудителното си изселване от Полша. Ще прозвучи първата от неговите балади оп. 23 в сол минор, написана след пристигането му в Париж, която съчетава драматичен лиризъм и технически иновации.

Публиката ще чуе и завладяващи валсове и интроспективни ноктюрни, чрез които Шопен улавя същността на романтичния дух на епохата, като същевременно влива меланхолични нотки. Програмата включва и мазурки,

Изложба с „говорещи” картини на Чудомир, творчески ателиета и концерт на Ивайло Колев бяха част от програмата на честването.

Посетителите на "Безистена" имаха възможност да разгледат гостуващата изложба „Оживелите нашенци“ на Литературно -художествения музей „Чудомир“ в Казанлък.

С помощта на мобилно приложение картините на писателя и художник Димитър Чорбаджийски – Чудомир, „проговарят“, като представят изобразените герои в характерни за тях ситуации, монолози и диалози от разказите и анекдотите му.

Експозицията, включваща 20 платна с добавена реалност, ще остане в залата на "Безистена" до 4 ноември.

В следобедните часове пространството около емблематичната сграда събра участници в творчески ателиета и работилници. Ученици от няколко училища и школи по рисуване представиха своя творчески поглед към "Безистена", наставлявани от своите преподаватели.

Фенове на хитовата поредица „Игра на тронове“, която приключи през 2019 г., могат да наддават за костюми, реквизити, декори и сувенири, предаде Асошиейтед прес.

Повече от 2000 предмета ще бъдат предложени на търг през октомври от аукционната къща „Херитейдж Окшънс“ (Heritage Auctions).

Началните цени  за емблематичните предмети варират от 500 до 20 000 щатски долара. Сред тях са доспехите и мечът на сър Джайм Ланистър, както и дребни реквизити като зъбни протези, използвани от белите бродници. 

Сред другите забележителни предмети са наметалата, палтата и кожените ансамбли на Денерис Таргариен, носени от Емилия Кларк, мечът Longclaw на Джон Сноу, изигран от Кит Харингтън, и брошката Hand of the Queen, носена от Питър Динклидж в ролята на Тирион Ланистър.

Очакват се дори предмети, които не са имали много екранно време, ка

Нашата памет е машина на времето с умението да ни пренася в различни години и периоди от живота ни, понякога с помощта само на някой предмет, аромат или мелодия. Това заяви в интервю художникът Стефан Георгиев в Бургас. Той откри в Дружеството на бургаските художници юбилейната си изложба, озаглавена Time Machine, броени дни преди отбелязването на своята 70-годишнина. 

Идеята да озаглави изложбата си "Машина на времето" идва от една от картините, включени в експозицията, която носи същото заглавие и изобразява един грамофон. "Нашата памет може да ни пренесе в детството и когато правих точно тази картина с грамофона, добавих един чадър, а на закачалката зад него изобразих ключ. За мен ключът е голям символ и тогава ми дойде идеята, че всъщност моята памет, моето съзнание е машина на времето, защото може едновременно да ме върне назад или да отиде напред докъдето реша", ком

С 12 заповеди за актьора, написани и представени от Ицко Финци, започна в петък вечер фестивалът „Малък сезон“ на „Сфумато“.

Големият български кино и театрален актьор изнесе своеобразна лекция, вдъхновена от богатия му професионален опит. Полезните съвети към по-младите му колеги се редуваха със случки от кариерата му. След своеобразния театрален пърформънс, Финци отговаря на въпроси.

Никога не играй със съзнанието, че героят ти е малък. Можеш да викнеш един или най-много два пъти в цялата роля, никога не употребявай хватката „Редувам викане и после тих говор“, викането е признак, и на човешка и на актьорска слабост. Всичко винаги се случва за първи път. Не се захващай с влизането ти на сцената да поправяш погрешния според тебе ритъм, който заварваш. Не критикувай в съзнанието си партньорите, намирай

Българската компания „Дерида“ прави днес премиера в мавзолея на археологическия парк „Виминациум“, в Сърбия. Танцовият пърформанс ChronoRay е копродукция с Белградския археологически институт и е част от проекта Dancing Histor(y)ies, който цели да срещне историческото наследство със съвременния танц, като му вдъхне нов живот и създаде връзка между миналото и настоящето, разказват от „Дерида“.

Премиерата е и част от фестивала ReMoving Borders на „Виминациум“.

Хореографията и постановката на ChronoRay са на Живко Желязков, артистичен директор на Derida Dance Center. Специалното визуално въздействие в спектакъла е изградено с видео мапинг и 3D прожектиране, което преобразява внушителната среда на мавзолея. То е на Ивелина Иванова, която е част от Studio P

Искам да живея за момента, каза в интервю за Си Би Ес миналата година актрисата Сандра Бълок. След кончината на партньора й Брайън Рандъл актрисата, каято днес навършва 60 години, обяви, че иска да си вземе почивка от професионалния живот. 

„Ще спра работата пред камера. Нямам представа за колко дълго. Искам просто да съм си у дома. Защото през всички тези години тичах като луда от един проект на друг. А сега искам да живея за момента и да поема своите отговорности към децата ми“.  

Сандра Бълок е сред най-популярните холивудски актриси, участва в десетки филми, номинирана е 182 пъти за различни награди и има 76 отличия, включително и „Оскар“ за най-добра актриса за филма „Невидима зона“.

Бълок е родена на 26.07.1964 г. в Арлингтън, Вирджиния. Баща , Джон Бълок, служи в армията на Съединените американски щати, а майка , Хелга Г. Майер, е германска оперн

За по-малките бяха организирани настолни игри и артстудиа на открито.

Празникът завърши с концерт-спектакъл Save The Last Dance („Запази последния танц“) на родения в Ямбол певец Ивайло Колев. На сцената с него излязоха музикантите от местната група „Туин Пийкс”, както и момичета от балет „Дежа Вю“.

„Безистенът е наистина една емблематична сграда за нашия град, която пази не само спомените от нашето минало, но има и изключително важно значение за опазването на културното ни наследство", каза заместник-кметът на Ямбол Енчо Керязов.

Ямболският Безистен е построен около 1509 – 1510 г., като и до днес е естествен център на града. Векове наред е функционирал като покрит пазар, а след демократичните промени символът на града бе затворен в продължение на години. През 2015 г. зданието беше реновирано с европейски средства. Оттогава се превърна в сцена за концерти, изложби, спектакли, литературни четения, както и място за делови форуми. Възраждането на сградата за нов живот се отбелязва всяка година под мотото „Безистенът – място за срещи”.

Масивната каменна постройка е обявена за „народна старина“ от 1940 г., а през 1972 г. – за паметник на културата от национално значение. Включена е в списъка на 100-те национални туристически обекта. През 2021 г. спечели и първото място в годишните награди на Министерството на туризма в категория „Туристическа атракция/обект“.

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“. Вечерта в кино „Одео ...
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобрази ...
500-години история: Театър на сенките „Карагьозис“
Театър на сенките „Карагьозис“ с над 500-годишна история от Гърция ще гостува на град Пазарджик, съобщиха от местната администрация. На 21-ви септември  в "Градин ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Неизвестна досега ранна творба на Моцарт е открита в Германия
Неизвестно досега кратко произведение, приписвано на Моцарт и вероятно написано от австрийския композитор в младостта му, е открито в Лайпциг, Германия, съобщиха изследователи, цит ...
Тикер в 02:00 ч.
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, ...
Начало Авансцена
449
Авансцена

С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център

Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център.Изложба с „говорещи” картини на Чудомир, творчески ателиета и концерт на Ивайло Колев бяха част от програмата на честването.

| 19 Септември 2024, 21:51 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Снимка © БТА

Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център.

Изложба с „говорещи” картини на Чудомир, творчески ателиета и концерт на Ивайло Колев бяха част от програмата на честването.

Театър „София“ обявява кастинг за ролята на Гупър в спектакъла „Котка върху горещ ламаринен покрив” от Тенеси Уилямс, съобщават от трупата.

Прослушването ще се състои на 9 септември. Могат да участват професионални актьори на възраст от 25 до 40 години.

Репетиционният период продължава от септември до ноември, посочват от театъра.

Както информирахме, Стайко Мурждев е режисьор на представлението по един от най-емблематичните текстове на американския театър, отличен с награда „Пулицър“ през 1955 година.

За началото на репетициите от театъра съобщиха през юни.

Сценографията е на Никола Налбантов, композитор е Петър Дундаков, преводът е на Иванка Димитрова.

В обявения през юни актьорски състав са Гринго-Богдан Григоров, Елеонора

Започващото днес шесто поред издание на Spice Music Festival събира на 2 и 3 август изпълнители на хитове на 90-те години в района на Морска гара Бургас, съобщиха организаторите на събитието.

Днес на сцената се очаква да се качат 2 Unlimited, Haddaway, Fragma, Groove Coverage, KLF feat. GODDESS, Wanda Dee и Evi Goffin ex-Lasgo. На следващия ден публиката ще може да чуе още Panjabi MC, Captain Hollywood Project, E-Type, John Newman, Gareth Gates, David Tavare и Italo Brothers.

За удобството на посетителите ще бъде обособена специална паркинг зона ул. „Булаир“, в отсечката от ул. „Константин Фотинов“ до ул. „Цар Симеон I". Тя ще може да бъде ползвана от 16:00 часа до 08:00 часа и в двата фестивални дни. Капацитетът й е около 120 автомобила. 

За по-голяма безопасност временно ще бъде ограничено движението от кръговото кръстовище на хотел „Приморец"“ в посока

С концерт на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски ще бъде официално открито 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол тази вечер.

На сцената на Амфитеатър „Аполония“ със Симфоничния оркестър на БНР ще се изяви и Светлина Стоянова – мецосопран. Сред музикалните изпълнители, които ще зарадват публиката, са също Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Влади Ампов – Графа, Белослава и много други, отбелязват от екипа.

В програмата на фестивала днес е включено и представлението на Драматичен театър „Адриана Будевска“ „Кралицата на красотата“. Постановката на Боил Банов „Кралицата на красотата. Бившата мис на малкия град“ от Мартин Макдона е в памет на Борислав Чакринов (1961-2024), отбелязват от екипа на „Аполония“.

Форумът, включващ кон

Актьорите Захари Бахаров и Теодора Духовникова ще гостуват за втори път на бургаска сцена с постановката „Това не го казвай!“ под режисурата на Явор Гърдев. Публиката ще може да ги гледа на 11 септември в Летния театър в крайморския град, съобщиха от "Артвент". 

Спектакълът е френска комедия по текст на Саломе Льолуш, отличен с три номинации за наградата "Молиер" през 2022 г. Сюжетът разказва за двама герои с много особени характери, които си казват всичко. "Той е без скрупули, провокира и не си мълчи. Тя е без филтър, нахална и надменна. Те се обичат, но прекарват по-голямата част от времето си в спорове и противоречия. Пари, политика, пластична хирургия, социални мрежи. Темите са безкрайни, какъвто е и спорът, защото никой не отстъпва от позицията си", гласи част от представянето на постановката. 

За пиесата Явор Гърдев коментира: „Изричан

Пианистът Силвен Моризе ще изнесе рецитал във Варна. Той пристига в България за участие в Международния театрален фестивал „Варненско лято“ с концерт-спектакъла „Чаплин Пианисимо“, в който свири на пиано. На 14 юни, ден преди събитието, посветено на Чаплин, Моризе ще свири програмата „Шопен, живот в изгнание“ в Радио Варна, съобщават от екипа на фестивала.

Пианистът ще изпълни на роял емблематични произведения от парижкия период на Фредерик Шопен, които композиторът създава след принудителното си изселване от Полша. Ще прозвучи първата от неговите балади оп. 23 в сол минор, написана след пристигането му в Париж, която съчетава драматичен лиризъм и технически иновации.

Публиката ще чуе и завладяващи валсове и интроспективни ноктюрни, чрез които Шопен улавя същността на романтичния дух на епохата, като същевременно влива меланхолични нотки. Програмата включва и мазурки,

Посетителите на "Безистена" имаха възможност да разгледат гостуващата изложба „Оживелите нашенци“ на Литературно -художествения музей „Чудомир“ в Казанлък.

С помощта на мобилно приложение картините на писателя и художник Димитър Чорбаджийски – Чудомир, „проговарят“, като представят изобразените герои в характерни за тях ситуации, монолози и диалози от разказите и анекдотите му.

Фенове на хитовата поредица „Игра на тронове“, която приключи през 2019 г., могат да наддават за костюми, реквизити, декори и сувенири, предаде Асошиейтед прес.

Повече от 2000 предмета ще бъдат предложени на търг през октомври от аукционната къща „Херитейдж Окшънс“ (Heritage Auctions).

Началните цени  за емблематичните предмети варират от 500 до 20 000 щатски долара. Сред тях са доспехите и мечът на сър Джайм Ланистър, както и дребни реквизити като зъбни протези, използвани от белите бродници. 

Сред другите забележителни предмети са наметалата, палтата и кожените ансамбли на Денерис Таргариен, носени от Емилия Кларк, мечът Longclaw на Джон Сноу, изигран от Кит Харингтън, и брошката Hand of the Queen, носена от Питър Динклидж в ролята на Тирион Ланистър.

Очакват се дори предмети, които не са имали много екранно време, ка

Нашата памет е машина на времето с умението да ни пренася в различни години и периоди от живота ни, понякога с помощта само на някой предмет, аромат или мелодия. Това заяви в интервю художникът Стефан Георгиев в Бургас. Той откри в Дружеството на бургаските художници юбилейната си изложба, озаглавена Time Machine, броени дни преди отбелязването на своята 70-годишнина. 

Идеята да озаглави изложбата си "Машина на времето" идва от една от картините, включени в експозицията, която носи същото заглавие и изобразява един грамофон. "Нашата памет може да ни пренесе в детството и когато правих точно тази картина с грамофона, добавих един чадър, а на закачалката зад него изобразих ключ. За мен ключът е голям символ и тогава ми дойде идеята, че всъщност моята памет, моето съзнание е машина на времето, защото може едновременно да ме върне назад или да отиде напред докъдето реша", ком

С 12 заповеди за актьора, написани и представени от Ицко Финци, започна в петък вечер фестивалът „Малък сезон“ на „Сфумато“.

Големият български кино и театрален актьор изнесе своеобразна лекция, вдъхновена от богатия му професионален опит. Полезните съвети към по-младите му колеги се редуваха със случки от кариерата му. След своеобразния театрален пърформънс, Финци отговаря на въпроси.

Никога не играй със съзнанието, че героят ти е малък. Можеш да викнеш един или най-много два пъти в цялата роля, никога не употребявай хватката „Редувам викане и после тих говор“, викането е признак, и на човешка и на актьорска слабост. Всичко винаги се случва за първи път. Не се захващай с влизането ти на сцената да поправяш погрешния според тебе ритъм, който заварваш. Не критикувай в съзнанието си партньорите, намирай

Българската компания „Дерида“ прави днес премиера в мавзолея на археологическия парк „Виминациум“, в Сърбия. Танцовият пърформанс ChronoRay е копродукция с Белградския археологически институт и е част от проекта Dancing Histor(y)ies, който цели да срещне историческото наследство със съвременния танц, като му вдъхне нов живот и създаде връзка между миналото и настоящето, разказват от „Дерида“.

Премиерата е и част от фестивала ReMoving Borders на „Виминациум“.

Хореографията и постановката на ChronoRay са на Живко Желязков, артистичен директор на Derida Dance Center. Специалното визуално въздействие в спектакъла е изградено с видео мапинг и 3D прожектиране, което преобразява внушителната среда на мавзолея. То е на Ивелина Иванова, която е част от Studio P

Искам да живея за момента, каза в интервю за Си Би Ес миналата година актрисата Сандра Бълок. След кончината на партньора й Брайън Рандъл актрисата, каято днес навършва 60 години, обяви, че иска да си вземе почивка от професионалния живот. 

„Ще спра работата пред камера. Нямам представа за колко дълго. Искам просто да съм си у дома. Защото през всички тези години тичах като луда от един проект на друг. А сега искам да живея за момента и да поема своите отговорности към децата ми“.  

Сандра Бълок е сред най-популярните холивудски актриси, участва в десетки филми, номинирана е 182 пъти за различни награди и има 76 отличия, включително и „Оскар“ за най-добра актриса за филма „Невидима зона“.

Бълок е родена на 26.07.1964 г. в Арлингтън, Вирджиния. Баща , Джон Бълок, служи в армията на Съединените американски щати, а майка , Хелга Г. Майер, е германска оперн

Експозицията, включваща 20 платна с добавена реалност, ще остане в залата на "Безистена" до 4 ноември.

В следобедните часове пространството около емблематичната сграда събра участници в творчески ателиета и работилници. Ученици от няколко училища и школи по рисуване представиха своя творчески поглед към "Безистена", наставлявани от своите преподаватели.

За по-малките бяха организирани настолни игри и артстудиа на открито.

Празникът завърши с концерт-спектакъл Save The Last Dance („Запази последния танц“) на родения в Ямбол певец Ивайло Колев. На сцената с него излязоха музикантите от местната група „Туин Пийкс”, както и момичета от балет „Дежа Вю“.

„Безистенът е наистина една емблематична сграда за нашия град, която пази не само спомените от нашето минало, но има и изключително важно значение за опазването на културното ни наследство", каза заместник-кметът на Ямбол Енчо Керязов.

Ямболският Безистен е построен около 1509 – 1510 г., като и до днес е естествен център на града. Векове наред е функционирал като покрит пазар, а след демократичните промени символът на града бе затворен в продължение на години. През 2015 г. зданието беше реновирано с европейски средства. Оттогава се превърна в сцена за концерти, изложби, спектакли, литературни четения, както и място за делови форуми. Възраждането на сградата за нов живот се отбелязва всяка година под мотото „Безистенът – място за срещи”.

Масивната каменна постройка е обявена за „народна старина“ от 1940 г., а през 1972 г. – за паметник на културата от национално значение. Включена е в списъка на 100-те национални туристически обекта. През 2021 г. спечели и първото място в годишните награди на Министерството на туризма в категория „Туристическа атракция/обект“.

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
500-години история: Театър на сенките „Карагьозис“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Творчески отражения
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.